Star Wars: Wojny Klonów

Od ponad 12 lat marka Pandemic święci triumfy. W tym czasie pojawiło się już wiele odmian i wariantów tej kultowej gry. Teraz przyszła pora na implementację Gwiezdnych Wojen.

Pandemic w świecie Gwiezdnych Wojen

Wojny klonów to pełnokrwista, kooperacyjna gra planszowa z uniwersum Gwiezdnych Wojen, oparta na systemie Pandemic. Podczas rozgrywki gracze muszą wspólnymi siłami zwalczać inwazje droidów, wykonywać specjalne misje oraz mierzyć się z czarnymi charakterami znanymi ze świata Star Wars. W grze do wyboru mamy siedmiu Jedi oraz czworo złoczyńców. Każdy z rycerzy Jedi ma swoją unikatową darmową umiejętność oraz świetnie wykonaną figurkę. Nasi przeciwnicy mają również zróżnicowany poziom trudności, unikatową figurkę oraz talię zdolności. Rycerze Jedi oraz Lordowie Sith to nie jedyne figurki, jakie znajdziemy w pudełku. Są również mniejsze figurki droidów oraz figurki blokad. Aby zwyciężyć, musimy wykonać wszystkie misje, a na końcu pokonać antagonistę. Zadanie wcale nie będzie takie proste!

FullSizeRender-8 Star Wars: Wojny Klonów

Jakość wykonania

Nim powiem więcej o przemyśleniach związanych z tym tytułem, skupię się na jakości wykonania poszczególnych komponentów. Muszę przyznać, że zawartość opakowania, a przede wszystkim szczególowość figurek, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jak wspomniałem wyżej, każda grywalna postać oraz każdy przeciwnik ma świetnie wykonaną, bardzo szczegółową figurkę, którą w trakcie gry będziemy przemieszczali po mapie Galaktyki. Po za tymi większymi figurkami, w pudełku znajdziemy bardzo dużo mniejszych – reprezentujących druidy bojowe oraz blokady. Całość znakomicie prezentuje się na planszy, przez co gra mocno zyskuje na klimacie. Szata graficzna gry jest inspirowana kultowym animowanym serialem Wojna Klonów. Grafiki na kartach są świetne, choć ich jakość nie robi już aż takiego wrażenia. Zdecydowanie polecam skorzystać z koszulek na karty. Ogromna plansza skrywa wiele planet znanych z filmów, serialu, książek i gier komputerowych. Czuć, że osoby odpowiedzialne za grę są fanami tego  wspaniałego uniwersum.

FullSizeRender-5 Star Wars: Wojny Klonów

Jak się w to gra?

Star Wars: Wojny Klonów to gra kooperacyjna, co oznacza, że wszyscy jesteście w tej samej drużynie. Wspólnie planujecie akcję, razem wygrywacie i razem przegrywacie. Waszym celem jest ukończenie wszystkich misji, a następnie pokonanie złoczyńcy, który stoi na czele wrogich oddziałów. W tym celu wcielicie się w Jedi, z których każdy posiada unikalne zdolności cenne dla drużyny. W każdej turze gracz może wykonać do 4 akcji, wśród których jest przemieszczanie się między planetami, walka z napotkanymi wrogami i wykonywanie rozsianych po kosmosie misji. Pomocne będą zebrane na kartach oddziały, sprzymierzeńcy oraz dobre rzuty kością, Bez tego trudno będzie osiągnąć sukces. Po rozegraniu swojej tury, do głosu dochodzi złoczyńca i jego specjalna talia kart. Pobieramy wierzchnią kartę i postępujemy zgodnie z jej treścią. Następie pobieramy tyle kart z talii inwazji, ile wskazuje liczba inwazji, znajdująca się na planszy. To te karty wskazują nam, gdzie pojawią się kolejne odziały droidów. Gdy tura przeciwników się skończy, kolejne ruchy wykonuje gracz. Aby wygrać, musimy wykonać wszystkie misje oraz pokonać złoczyńcę. Przegrywamy, gdy, tor zagrożenia dojdzie do końca. Fajnym rozwiązaniem jest skalowanie poziomu trudności. Jeśli standardowa rozgrywka będzie dla nas zbyt łatwa – możemy zwiększyć liczbę kart misji, co znacząco utrudni i wydłuży rozgrywkę.Komu polecę?Czy warto kupić grę Star Wars: Wojny Klonów? To zależy. Jeśli jesteś fanem gier z serii Pandemic i posiadasz już kilka takich gier w swojej kolekcji, to uważam, że nie warto. No chyba że uwielbiasz świat Gwiezdnych Wojen. Wtedy to gra, którą powinieneś sprawdzić. Jeśli lubisz gry kooperacyjne, serię Pandemic znasz i chciałbyś w końcu kupić jakiś tytuł z tego cyklu,3 uważam, że Wojny Klonów to najlepszy Pandemic od lat.

FullSizeRender Star Wars: Wojny Klonów

 

Podsumowanie: Wojny Klonów to nie jest gra idealna. Znajdziemy tu sporo bolączek. Tytuł jest dosyć schematyczny i po kilkunastu rozgrywkach, może wedrzeć się monotonia. Sytuację ratują różnorodni przeciwnicy oraz mnogość rycerzy Jedi. Sama rozgrywka, mimo momentami irytującej losowości, sprawia mnóstwo frajdy. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Dużym plusem jest szybkość rozłożenia i niezbyt długi czas zabawy, przez co sprawdzi się na spotkaniach ze znajomymi lub jako filler między większymi grami. Jako że jest to tytuł kooperacyjny, można spokojnie wprowadzać młodszych graczy do bardziej zaawansowanych tytułów. Wojny Klonów to dobra gra, przy której ja, fan tego uniwersum, bawiłem się wybornie. Oczywiście nie jest to poziom złożoności i doznań co dostarcza Star Wars: Rebelia, ale i tak uważam, że warto dać mu szansę. Winylowe Granie

7
von 10
2023-01-11T15:58:00+0200

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *