Dominion

Dominion to gra, która gości na stołach graczy od wielu lat. Aktualnie wydawany w Polsce jest przez wydawnictwo IUVI Games, które mocno dba o linię wydawniczą i regularnie udostępnia kolejne rozszerzenia. Nim omówię dodatki, przybliżę Wam podstawkę. Zapraszam do recenzji.

Zasady gry

Dominion to gra karciana dla od 2 do 5 graczy. Polega ona na budowaniu talii. Talia symbolizuje dominium gracza. Zawiera jego zasoby, punkty zwycięstwa i możliwe akcje. Na początku nasza kolekcja nie powala na kolana. Znajdą się w niej zaledwie posiadłości i miedziaki, jednak z czasem znaną się w niej karty złota, prowincji, sług oraz budynków, a jej moc będzie musiała robić wrażenie! Wygra ten gracz, którego talia będzie posiadała największą liczbę punktów zwycięstwa.

IMG_1903 DominionCo wyróżnia grę Dominion?

Dominon często nazywany jest ojcem deckbuildingu. To prawdopodobnie pierwsza gra, która opiera się na mechanice tworzenia talii. Dominion wyróżnia się na tle innych gier karcianych przede wszystkim bardzo szybką i dynamiczną rozgrywką. Tutaj wszytko dzieje się tak szybko! W każdej chwili któryś z graczy jest w stanie zagrać takie punktowe combo, co drastycznie może odmienić losy partii. W przeciwieństwie do niektórych innych gier, w Dominion nie ma długiego przygotowania planszy i ustawiania elementów gry. Zamiast tego, od razu po rozdaniu kart gracze zaczynają budować swoje talie i wykonywać swoje ruchy. Całą rozgrywkę można spokojnie ukończyć w mniej niż 30 minut! 

IMG_1905 Dominion

Kolejnym wyróżnikiem Dominiona jest to, że w każdej grze używane są inne karty, co oznacza, że każda rozgrywka jest inna i wymaga od graczy innego podejścia i strategii. Mnogość możliwości robi wrażenie, a należy pamiętać, że rozmawiamy wyłącznie o podstawowej wersji gry. Gdy dodamy do tego dodatki – regrywalność jest niemal nieograniczona! Ostatecznie, Dominion jest grą, która jest łatwa do nauczenia, ale trudna do opanowania. Dzięki temu, może być ciekawą propozycją dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych graczy, którzy szukają bardziej wymagającej gry. Co bardzo istotne, gra świetnie się skaluje, przez co równie dobrze będziemy się bawić w 2, 3 oraz 4 osoby. 

Jakość wykonania

Warto powiedzieć kilka słów o jakości wykonania drugiej edycji Dominiona. Świetnym pomysłem jest insert, który segreguje karty. Znacznie usprawnia i przyspiesza on rozpoczęcie rozgrywki. Niestety, jeśli planujecie zakoszulkowac karty, to muszę Was ostrzec – nie zmieściliśmy tego do plastikowego insertu. A karty – serce Dominiona – warto zaopatrzyć w odpowiednie protektory. Co prawda grubość kart jest odpowiednia, ale maja tendencje do zbierania rys oraz innych mikro-zniszczeń. Na rynku oczywiście można dostać, drewniane inserty, ale to wiąże się z dodatkowym kosztem. Szkoda, że wydawca nie przemyślał wypraski w inny sposób…

IMG_1906 Dominion

 

Podsumowanie: Jest to klasyk, który zdecydowanie warto mieć w kolekcji. Mimo upływu lat, gra zestarzała się bardzo dobrze, a często nowsze gry robią to gorzej niż Dominion. Mimo, że na rynku jest dostępnych już sporo dodatków, na początek zdecydowanie wystarczy podstawka. Stosunek ceny dk jakości jest na bardzo wysokim poziomie i za te niewiele ponad 120 zł, otrzymujemy produkt na wiele godzin. Ten tytuł zasługuje na wyjątkowe miejsce na mojej planszówkowej półce! Jeśli jeszcze nie grałeś – sprawdź koniecznie!  Winylowe Granie

8
von 10
2023-05-23T14:24:00+0200

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *