Dixit: Disney

Dixit to jedna z najpopularniejszych gier imprezowych, w których najważniejszą rolę odgrywa nasza wyobraźnia i skojarzenia. Niedawno na polskim rynku zadebiutowała nowa część, która powstała we współpracy z Disneyem.

Disney Dixit to rodzinna gra towarzyska dla 3–6 graczy, zawierająca grafiki z filmów Disneya. Jest to samodzielna gra, do rozgrywki nie jest wymagane posiadanie oryginalnego Dixit. Jeśli znasz oryginał Dixit, rozgrywka jest taka sama.

rebel-gra-rodzinna-dixit-disney-foto2 Dixit: Disney

Jak w to grać?

W swojej turze, jeśli jesteś narratorem i wybierasz jedną kartę z ręki, która będzie tajną kartą. Następnie dasz pojedynczą wskazówkę będącą skojarzeniem z twoją kartą. Następnie gracze wybierają kartę ze swojej ręki, która w ich opinii najbardziej pasuje do skojarzenia narratora. Po tym wszystkie karty zostają przetasowane i odkryte. Narrator rozkłada odkryte karty wokół planszy – obok miejsc na karty (numery muszą być widoczne). Celem wszystkich pozostałych graczy jest odnalezienie wśród wyłożonych kart tej, której właścicielem jest narrator. Każdy z graczy w tajemnicy głosuje na 1 z kart, którą typuje na należącą do narratora (sam narrator nie bierze udziału w głosowaniu). Głosowanie polega na ustawieniu pokrętła na tarczy do głosowania na wartości odpowiadającej numerowi karty, na którą gracz chce zagłosować. Gracze nie mogą głosować na swoją kartę. Gdy wszyscy zagłosują, gracze odkrywają swoje tarcze i kładą je obok typowanych kart.

rebel-gra-rodzinna-dixit-disney-foto9 Dixit: Disney

Teraz zaczyna się punktowanie. Narrator ujawnia, która karta była jego, i zlicza, ile dostała głosów. Jeśli wszyscy gracze poprawnie wskazali kartę należącą do narratora albo gdy żaden z graczy jej nie wskazał, Narrator nie otrzymuje żadnych punktów, a wszyscy pozostali gracze zdobywają po 2. Jeśli tylko niektórzy gracze zagłosowali na kartę narratora, Narrator oraz gracze, którzy poprawnie wskazali kartę narratora, zdobywają po 3 punkty. Pozostali gracze nie otrzymują żadnych punktów. Dodatkowo każdy gracz (z wyjątkiem narratora), na którego kartę zagłosowano, zdobywa 1 bonusowy punkt za każdy głos. Gra kończy się, gdy którykolwiek z graczy osiągnie 30 punktów.

Moja opinia o tytule

Wielokrotnie informowałem, że nie jestem specjalnie fanem tego typu gier. W klasycznego Dixita grałem kilka razy i jakoś specjalnie mnie nie porwał. Tą wersją zainteresowałem się wyłącznie poprzez moje uwielbienie do animacji Disneya. Muszę przyznać, że bardzo podobał mi się Disney Dixit! Ilustracje na kartach wbijają w fotel! zasadzie nie wiem czy większą przyjemność zrobiło mi granie w grę czy oglądanie kart, ale na szczęście na tym ta gra polega. Dodatkowo, niemal przy każdej nowej karcie komentowaliśmy wspólnie z jakiego filmu jest to ilustracja. Podoba mi się sposób, w jaki interpretują filmy Disneya na różne sposoby. Każda karta zawiera grafikę wierną oryginalnemu filmowi, a jednocześnie utrzymaną w dziwacznym stylu graficznym, z którego słynie Dixit.

rebel-gra-rodzinna-dixit-disney-foto7 Dixit: Disney

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *