Brian Boru

Ten tytuł mocno mnie zaskoczył na tegorocznych zapowiedział na Portal-Conie. Wcześniej nie miałem pojęcia o tym tytule, ale sądząc po zachwytach na konwencie – czułem, że to może być to! Czy się zawiodłem? Zapraszam do mojej recenzji gry Brian Boru.

Walka o władzę w średniowiecznym wydaniu

Brian Boru jest grą planszową dla od 3 do 5 graczy, przenoszącą nas do średniowiecznej Irlandii, gdzie bezwzględnie walczy się o koronę. Autorem gry jest Peer Sylvester, znany m.in. z The King is Dead. Gra właśnie miała swoją premierę dzięki Portal Games. Dzięki uprzejmości wydawnictwa, otrzymałem egzemplarz recenzencki i po wielu pasjonujących potyczkach, mogę podzielić się moją opinią. 

Zacznijmy od wyglądu

Ta gra robi wrażenie swoją estetyką i wykonaniem. Ilustracje na kartach i planszy są minimalistyczne, rysunkowe i uproszczone, co tworzy unikalny nastrój. Autorką tych pięknych obrazów jest irlandzka artystka komiksowa Deirdre de Barra, która przedstawiła historyczne postacie oraz malownicze krajobrazy Irlandii. Nie każdemu ten styl musi się podobać, ale ja to kupuje. Uważam, że idealnie pasuje on koncepcji gry. Drewniane żetony graczy, znaczniki klasztorów, monety i inne elementy są dobrze wykonane i przyjemne w dotyku. Karty są grube i wytrzymałe, a plansza jest bardzo czytelna. Portal Games zadbał również o staranne wydanie i tłumaczenie gry. Do zamówień w swoim sklepie internetowym  dołączył specjalny bonus: 5 dodatkowych kart Pomocy z podsumowaniem zawartości kart oraz zasad punktacji.

P1035496 Brian Boru

Świetne połączenie mechanik 

Gra wyróżnia się nietypowym podejściem do mechaniki area control, połączonej z mechaniką zbierania przewag i draftowania kart. Gracze korzystają z kart akcji, aby wpływać na sytuację na planszy, budować klasztory, zdobywać wsparcie w miastach i wioskach oraz zawierać małżeństwa z innymi rodami. Karty akcji składają się z dwóch części: głównej i dodatkowej. Jeśli gracz wygrywa licytację, wykonuje główną akcję z karty, jeśli przegrywa – wykonuje akcję dodatkową. Draftowanie kart wymaga od graczy planowania, przewidywania i sprytu. Gra łączy elementy gier licytacyjnych, taktycznych i strategicznych, tworząc unikalne połączenie mechanik.

Walor edukacyjny 

Temat gry oparty jest na ciekawych wydarzeniach historycznych związanych z postacią Briana Boru, wielkiego króla Irlandii z X wieku. Gra odnosi się do jego walki z Wikingami, polityki małżeńskiej oraz wpływu na rozwój Kościoła. Chociaż atmosfera gry nie jest bardzo intensywna i jest raczej symboliczna, nie przeszkadza to w czerpaniu przyjemności z rozgrywki, która skupia się na aspektach strategicznych i taktycznych. Gra nie wymaga szczegółowej wiedzy na temat historii Irlandii, ale może zainspirować graczy do zgłębiania tego tematu.

P1035495 Brian Boru
Gra pełna interakcji

Interakcja między graczami stanowi główną zaletę tej gry. Jest to gra licytacyjna, w której gracze rywalizują o przewagę za pomocą kart akcji. To główne pole interakcji, ponieważ gracze muszą blefować, podbijać stawki i przewidywać ruchy innych graczy, znając większość ich możliwości. Inne elementy gry również pozwalają wpływać na działania innych graczy, jednak nie są tak wyraźne i stanowią raczej subtelne przeszkody. Gra pełna jest napięcia, emocji i niespodzianek. Gracze muszą być czujni, elastyczni i kreatywni. Brian Boru sprawdza się dobrze w różnych konfiguracjach graczy, ale najlepiej działa przy 3-4 osobach. Wtedy rozgrywka jest dynamiczna, bez długich przerw. Gra jest również skalowalna dzięki różnym ustawieniom planszy i kart zaślubin. Dostosowuje się więc do różnych preferencji i oczekiwań graczy. Ja najczęściej grałem w 3 osoby i tak mi się grało najlepiej. 

Różne opcje na zwycięstwo

Rozgrywka dostarcza dużo radości dzięki zróżnicowanym możliwościom zdobywania punktów zwycięstwa. Jednakże niektóre z tych sposobów nie są dobrze zbalansowane – głównym źródłem punktów jest kontrola nad regionami na planszy. Pozostałe sposoby stanowią dodatek i trudno jest odnieść sukces, skupiając się tylko na nich i ignorując aspekt kontrolowania obszarów. Gra wymaga więc zrównoważonej strategii i elastyczności. Jest również dość losowa, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony, gra jest nieprzewidywalna i wymaga dostosowywania się do sytuacji, z drugiej strony, może być frustrująca i niesprawiedliwa.

P1035530 Brian Boru

Podsumowanie : Brian Boru to niezwykle interesująca propozycja dla miłośników gier planszowych, łącząca proste zasady, przejrzystą rozgrywkę oraz głębokie decyzje. Wydawnictwo Portal Games, zadbało o jakość materiałów i dodatkowe udogodnienia dla graczy. Jednakże, nie jest to gra dla początkujących graczy, gdyż wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności w licytacji, a także akceptacji pewnej losowości i nierównowagi w punktacji. Jeśli jednak szukasz gry, która zaskoczy Cię oryginalnym połączeniem mechanik i dostarczy wiele emocji i interakcji z innymi graczami, to Brian Boru jest właśnie dla Ciebie! Winylowe Granie

8
von 10
2023-05-06T14:58:00+0200

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *