Maskarada
Imprezowa gra blefu powróciła w nowej odsłonie. Klasyk Bruno Faidutti’ego powrócił na sklepowe pułki po dłuższej przerwie. Czy jest to gra, którą warto się zainteresować?
Odrobina blefu na imprezach
Maskarada to gra blefu przeznaczona dla 4-13 graczy, w której wcielamy się w różnorodne postacie. Zostaniesz tajemniczym szpiegiem, czy może sędzią dążącym do sprawiedliwości? Każdy z graczy rozpoczyna z 6 żetonami monet. Głównym celem gry jest zdobycie 13 monet poprzez wykorzystanie unikatowych umiejętności postaci oraz przemyślany blef. Jeśli któremuś z graczy skończą się monety, gra się natychmiast kończy, a zwycięzcą zostaje najbogatszy z graczy.
Jak się w to gra?
Na początku wybieracie kartę scenariusza zgodną z liczbą graczy, po czym wybrać wszystkie karty masek znajdujące się na tym scenariuszu. Wszystkie karty masek tasujecie i kładziecie po jednej przed każdym graczem. Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy z graczy, a następnie gra toczy się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. W turze wprowadzającej bierzesz bez odkrywania swoją kartę maski i kartę innego gracza (albo kartę ze środka stołu). Wciąż zakryte karty chowasz pod stołem i zamieniasz je miejscami albo udajesz, że to robisz. Następnie odkładasz je zakryte na stół. Tury wprowadzające wykonują tylko 4 pierwsi gracze. Po nich kolejni gracze rozgrywają swoje tury według standardowych zasad.
W swojej standardowej turze możesz wykonać jedną z trzech z możliwych akcji. Po pierwsze, mamy opcję podejrzenia swojej karty maski. Kolejną akcją będzie zamiana swojej karty maski z kartą innego gracza lub kartą na środku stołu. Co istotne gracz może wyłącznie udawać, że zamienia karty. Ostatnią, najbardziej pikantną opcją jest podanie nazwy swojej karty maski. Dzięki podaniu nazwy swojej karty maski możesz aktywować jej zdolność. Jeśli zostałeś zmuszony do odkrycia swojej karty maski podczas tury poprzedniego gracza, nie możesz wybrać tej akcji w swojej turze.
Aby wykonać tę akcję, wypowiedz nazwę karty maski, która według Ciebie znajduje się przed Tobą. Nie odkrywaj tej karty. Następnie zaczynając od sąsiada po lewej i dalej zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, każdy z graczy może podważyć Twoje słowa i powiedzieć, że ma kartę maski z podaną przez Ciebie nazwą. Jeśli żaden z graczy nie powie, że ma kartę maski z podaną przez Ciebie nazwą, użyj zdolności karty maski, której nazwę podałeś, bez odkrywania swojej karty. Jeśli 1 albo kilku graczy powie, że ma kartę maski z podaną przez Ciebie nazwą, ci gracze i Ty odkrywacie swoje karty. Gracz,na którego karcie maski widnieje podana nazwa, natychmiast używa jej zdolności. Gracze, którzy skłamali, że mają kartę maski z podaną nazwą, muszą zapłacić karę 1 monety na planszetkę sądu. Jak widać, powoduje to, że trzeba dobrze przemyśleć kiedy warto blefować, a kiedy nie. Odpowiednia strategia może pomóc nam w odniesieniu sukcesu, ale w innym przypadku – szybko możemy stać się bankrutem.
Jakość wykonania
Maskarada składa się z niewielu elementów: 17 kart postaci, planszy sądu, żetonów monet i 9 kart scenariusza. Jest to typowa gra imprezowa, której rozgrywka spokojnie powinna zamknąć się w 30 minut. Zasady są łatwe do zrozumienia, a zdolności specjalne dobrze wyjaśnione w instrukcji i na karcie scenariusza. Nowa wersja Maskarady, charakteryzuje się nową, bardzo minimalistyczną szatą graficzną. Mroczne, barokowe grafiki zostały zastąpione bardziej kreskówkowym ilustracjami. Te nowe grafiki są ładne, ale w mojej opinii pierwotne były zdecydowanie bardziej klimatyczne i bardziej pasowały do gry. Nie rozumiem decyzji o tak drastycznych zmianach. Cieszy natomiast zaprojektowana wypraska na żetony, która w trakcie rozgrywki robi za bank. Proste rozwiazanie, a znacząco przyśpiesza rozgrywkę!
Podsumowanie: Maskarada to prosta gra imprezowa, której podstawowym elementem jest blef. Można w nią zagrać nawet w 13 osób, co jest dużym atutem. Charakteryzują ją proste zasady i bardzo minimalny design. Osobiście pod względem wizualnym wolałem wcześniejszą edycję, w której bardziej wyczuwalny był klimat balu weneckiego. Gra się przyjemnie, ale jednocześnie Maskarada nie wprowadza niczego przełomowego do gatunku . – Winylowe Granie
Udostępnij: